Gwarancja szybkiej wysyłki
Mądre dziecko Zobacz większe

Mądre dziecko (nakład wyczerpany)

Autor:Pam Schiller
Wydawnictwo K.E. Liber
Rok wydania 2005
Liczba stron 185
Format A5
ISBN 83-88170-88-0

Wyniki najnowszych badań dotyczących pracy mózgu dają nam nieznane wcześniej możliwości wspomagania rozwoju umysłowego dzieci i wykorzystywania nowych metod nauczania. Niniejsza książka jest pełna praktycznych porad i pomysłów, które łatwo zrealizować, zapewniając dziecku jak najlepsze warunki rozwoju.

Więcej szczegółów

Więcej informacji

Gdy dawna wiedza, przekonania i teorie łączą się z nowymi odkryciami i pomysłami, ludzkość się rozwija i robi krok naprzód pod względem intelektualnym.

 Wyniki najnowszych badań dotyczących pracy mózgu dają nam nieznane wcześniej możliwości wspomagania rozwoju umysłowego dzieci i wykorzystywania nowych metod nauczania.

Niniejsza książka jest pełna praktycznych porad i pomysłów, które łatwo zrealizować, zapewniając dziecku jak najlepsze warunki rozwoju.

Ludzki mózg to najbardziej fascynujące 1,5 kilograma materii na Ziemi, a może nawet w całym Wszechświecie. Choć często porównujemy go do komputera, mózg jest niepomiernie bardziej złożony i potężny.

W ciągu jednej doby jest w stanie przyjąć i przetworzyć więcej informacji niż najnowocześniejszy komputer na przestrzeni kilku lat. Ocenia się, że ludzki mózg każdej sekundy otrzymuje od 35000 do 40000 różnych informacji. Oczywiście większość tych danych jest odrzucana, aby uniknąć chaosu informacyjnego.

Książka Mądre dziecko skupia się na najważniejszych odkryciach dotyczących funkcjonowania mózgu i ich zastosowaniu we wspomaganiu rozwoju umysłowego dziecka podczas pierwszych lat życia.

Wyniki najnowszych badań nad mózgiem da się przedstawić w postaci prostych zasad, które w większości potwierdzają nasze intuicyjne przekonania.

Oto najważniejsze z nich: 

- Rozwój mózgu opiera się na złożonej "współpracy genów" i wpływu środowiska. Obecnie nie dyskutuje się już nad tym, który z tych czynników odgrywa większą rolę. Jasnym jest, że natura wyposaża nas w złożony system neuro-połączeń, a działanie otoczenia określa sposób, w jaki ten system zostaje ukształtowany. 

- Doświadczenia z wczesnego dzieciństwa mają bardzo duży wpływ na strukturę mózgu i jego możliwości. Jakość, liczba i regularność bodźców w dużym stopniu określa liczbę synaps (połączeń) i sposób ich funkcjonowania. Ma to wpływ zarówno na rozwój intelektualny, jak i emocjonalny człowieka. Rodzaj i jakość wczesnych kontaktów z innymi osobami wpływają na strukturę mózgu. Dzieci uczą się świata w kontekście relacji z innymi ludźmi. Połączenia pomiędzy poszczególnymi komórkami nerwowymi powstają wraz z poznawaniem przez malca otaczającego świata i tworzeniem więzi z rodzicami, członkami rodziny i opiekunami. Troskliwa opieka spełnia funkcję ochronną z biologicznego punktu widzenia, gdyż pomaga dziecku radzić sobie z napięciami codziennego życia i przygotowuje malca do przetrwania późniejszych bardziej poważnych stresów. Brak troskliwej opieki, nie zwracanie uwagi na potrzeby dziecka i stawianie go w sytuacjach traumatycznych może mieć fatalny wpływ na rozwój emocjonalny malca. 

- Rozwój mózgu nie przebiega liniowo. Co prawda zdobywamy wiedzę przez całe życie, jednak istnieją okresy, podczas których nasz mózg jest wyjątkowo otwarty na zdobywanie konkretnych rodzajów wiedzy i umiejętności. Te okresy nazywamy okresami największych możliwości. Przykładowo, dzieci najlepiej chłoną drugi język podczas pierwszych dziesięciu lat życia, a zdolności muzyczne najszybciej zdobywają między trzecim a dziesiątym rokiem życia. Rozwój mózgu nie następuje krok po kroku, przypomina raczej spiralę, na której pojawiają się okresy największych możliwości...

 

O autorce:

Dr Pam Schiller od wielu lat zajmuje się problematyką wczesnego dzieciństwa. Została uhonorowana nagrodą za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji przez Stowarzyszenie do spraw edukacji dziecięcej.

Prowadzi warsztaty dotyczące wczesnej edukacji oraz jest stałym gościem na konferencjach dotyczących tej tematyki. Jest również autorką wielu książek, m.in. Wychowuj mądrze.